Početna strana > Hronika > Evrobarometar: Oko 80 miliona građana EU živi u siromaštvu
Hronika

Evrobarometar: Oko 80 miliona građana EU živi u siromaštvu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. novembar 2009.

Beograd -- Oko 80 miliona građana u državama Evropske unije živi u siromaštvu, pokazuju najnoviji podaci istraživanja Evrobarometra.

Ruzultati su nedavno predstavljeni u Evropskoj komisiji Briselu.Iako je stanovništvo EU među najbogatijem na svetu, 2010. godina proglašena je godinom borbe protiv siromaštva, ali i isključenosti siromašnih društvenih slojeva jer istraživanje ustanovilo da su siromašni izloženi socijalnoj izopštenosti jer nemaju mogućnosti za zaposlenje, obrazovanje, stanovanje i korištenje socijalnih usluga.

"Naš sistem socijalne zaštite je jedan od najrazvijenijih na svetu, ali uprkos tome previše Evropljana živi u oskudici. Govoreći o prihodu, granica siromaštva je 60 odsto prosečne mesečne zarade, a 'spod crte' je oko 78 miliona ljudi ili 16 procenata stanovništva Evropske unije", rekao je Vladimir Špidla, evropski komesar za socijalna pitanja.

On je kazao da jedan od deset Evropljana živi u domaćinstvu u kome niko nije zaposlen. Stalan posao, međutim, nije uvek siguran mehanizam protiv siromaštva, pa tako za osam odsto žitelja EU činjenica da su u radnom odnosu nije dovoljna za pristojan život.

U najvećem broju zemalja članica evropske dvadesetsedmorice deca su najpodložnija riziku od života u bedi, pa je tako 19 odsto mališana izloženo opasnosti od oskudice.

Od zemalja članica EU, najgore stanje je u Rumuniji, Mađarskoj i Bugarskoj, dok najnižu stopu siromaštva beleže Švedska i Danska.

Bez značaja nije i faktor konteksta i standarda u državi, pa se tako niska primanja u jednoj smatraju sasvim pristojnim u nekoj manje imućnoj zemlji.

"Na osnovu ispitivanja koja smo uradili u julu i avgustu došli smo do zaključka da društva sa većim procentom siromašnih imaju tendenciju nestajanja srednje klase. U njima se stanovnici polarizuju na najugroženiji i najbogatiji pol, pa bi zbog toga sistemska borba protiv nemaštine pomogla ne samo ljudima sa dna društvene lestvice, nego i svima ostalima", kažu eksperti.

Evropska komisija je saopštila da je cilj EU da u 2010. godini promoviše solidarnost, ravnopravnost i toleranciju i da se bori protiv stereotipa i netrpeljivosti, tako da će su 27 članica EU, kao i na Islandu i u Norveškoj, biti održano na stotine događaja u sklopu kampanje, podizanja javna svesti i skretanja pažnje nacionalnih vlada na probleme.

Oko 73 odsto građana EU smatra da je siromaštvo rašireno u njihovim zemljama, dok 89 odsto populacije EU zahteva od svojih vlada da hitno strateški rešavaju ovaj problem.

Samo u Danskoj, Švedskoj i na Kipru većina građana smatra da u zemlji siromaštvo nije rašireno, a tako tvrdi svega četiri odsto Mađara, pet odsto Rumuna i šest odsto Bugara.

Više od polovine ispitanih smatra da je nezaposlenost glavni uzrok siromaštva, a nešto manje od 50 odsto veruje da su ključni razlog za širenje siromaštva nedovoljne zarade.

Među ostalim često pomenutim uzrocima su nedovoljno velike penzije i socijalna primanja, kao i preveliki troškovi stanovanja i zdravstvenih usluga.

Većina ispitanih građana EU, oko 54 odsto, takođe veruje da je siromaštvo prepreka za održavanje prijateljskih veza, dok je čak devet od 10 reklo da siromašni nemaju priliku za pronalaženje pristojnog stanovanja.

Stopa siromaštva na osnovu prihoda po glavi stanovnika kreće se od 10 odsto u Češkoj i Holandiji do više od 20 odsto u Bugarskoj, Letoniji i Rumuniji, dok je u ostalim zemljama negde između.

Prema mišljenju građana EU, u rizične grupe koje mogu biti žrtve eventualnog širenja siromaštva spadaju nezaposlene, starije i nedovoljno obrazovane osobe, zatim bolesne osobe i zavisnici, samohrani roditelji, deca, emigranti, žene i Romi.

Siromašni Evropljani predstavljaju i najkritičniju grupu kada je u pitanju nasilje i zlostavljanje u porodici.

Evropski komesar Vladimir Špidla upozorio je da broj od 80 miliona siromašnih obuhvata oko 19 miliona dece koja žive bez pristupa potrebnoj robi i uslugama, kao i da petina građana EU ima loše uslove stanovanja.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner